Siparişim nerede?
Tazemasa siparişleri, tarafınızca seçilmiş zaman aralığında teslim edilecek şekilde düzenlenir. Siparişinizin gecikmesine yol açan beklenmedik bir olayın yaşanması durumunda Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafınıza gerekli bilgilendirmede bulunacaktır. Siparişiniz için durum güncellemesi yapmak isterseniz, herhangi bir zamanda bizimle servis@tazemasa.com adresinden temasa geçmenizi bekleriz.
Tazemasa teslimat personeli hakkında nasıl geri bildirimde bulunabilirim?
Teslimat ekibimize ilişkin geribildirimler almak tarafımızı sevindirir. Lütfen deneyiminizi ayrıntılı şekilde anlatan bir e-posta gönderiniz servis@tazemasa.com

Toplam sipariş tutarıma bahşişi de dahil edebilir misiniz?
Maalesef bahşişleri toplam sipariş bedelinize dahil edecek teknolojiye henüz sahip değiliz. Tarafınıza olağanüstü bir hizmet sunulduğunu düşünüyorsanız, teslimat personeline bahşiş verebilirsiniz.

Teslimat personeline bahşiş vermeli miyim?
Bahşiş verme zorunluluğunuz bulunmasa da tarafınıza olağanüstü bir hizmet sunulduğunu düşünüyorsanız, teslimat personeline cüzi bir bahşiş verebilirsiniz. Tazemasa personelinin hiçbir koşul altında bahşiş ısrarında bulunması gibi bir durum söz konusu değildir.


Sıkça Sorulan Sorular

 

Sık Sorulan Sorular sayfamızda cevabını bulamadığınız sorularınız için İletişim Formu ile bizimle temasa geçebilirsiniz.