Tazemasa hangi bölgelere teslimat gerçekleştiriyor?
 

Tazemasa kendi araçları ile dağıtım yapmaktadır.

 İstanbul içerisinde sevkiyatımız olmayan ilçeler ; Adalar, 3.Havalimanı Bölgesi (Arnavutköy), Kilyos ve çevresindeki köyler, Şile (Köyler Bölgesi), Beykoz Karadeniz yakası köyleri, Silivri, Çatalca, Büyükçekmece.

 

İstanbul dışına kargo hizmeti verilmemektedir. 

 

Tazemasa teslimatı ne zaman aralığında gerçekleşir?

 
Sabah 09:00 itibariyle her gün sipariş dağıtımına başlıyoruz ve akşam 22:30'ye kadar tamamlıyoruz.
 
Siparişimi bir araya getirmekten kim sorumlu?
 
Tazemasa'da alanında uzmanlaşmış görevliler ürünleriniz ile ilgilenmektedir. Hem damak hem de göz zevkine hitap eden meyve ve sebzeleri seçip seçmediğimiz konusunda ve gıdaların kutulara yerleştirilmesi hususunda ekibimizin her bir üyesi, kendi ürünleri gibi gurur duymakta ve her bir ürünü dikkatle özenle ve dikkatle seçmektedir ve paketlemektedir.
 
Tazemasa teslimatı nasıl gerçekleşir?
 
Siparişinizi verdiğinizde ve teslimat süresini seçtiğinizde,  bir sonraki gün teslimatınız gerçekleşmektedir. Tazemasa şoförleri, siparişinizi kapınıza kadar getirecektir (site veya apartman dairesinde yaşıyorsanız, şoförün bina içerisine girebileceğinden emin olunuz). Giydikleri Tazemasa üniformaları/önlükleri ve taşımakta oldukları paketlenmiş taze gıda kutuları sayesinde şoförlerimizi kolaylıkla tanıyacaksınız.
İkinci siparişinizden sonra, binanızda alternatif bir alıcı belirlemenizi öneriyoruz (alternatif alıcılar hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki içerikleri okuyunuz). 
Tüm müşterilerimiz için teslimat sürelerini geciktirmemek adına şoförlerin teslimatı yapılan ürünleri denetleyemeyeceğini unutmayınız. Siparişinizde herhangi bir yanlışlık yapılmış ise, lütfen [email protected] e-posta adresi aracılığıyla Tazemasa Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçiniz. 
Kötü hava koşulları ve beklenmedik trafik sıkışıklıkları söz konusu olduğunda, seçmiş olduğunuz teslimat sürelerini ertelemek veya askıya almak durumunda kalabiliriz. Büyük ölçüde bir erteleme yapılırsa, müşteri hizmetleri temsilcimiz teslimat konusunda tarafınızı bilgilendirmek için telefon veya e-posta yoluyla size ulaşacaktır.
 
Tazemasa eve teslimat ücreti ne kadardır?
 
Teslim Zamanı Teslimat Saat Aralığı Minimum Sipariş Teslimat Ücreti
 Tüm Gün Teslimatı 09:00 - 18:00 250 TL 49.90 TL
Sabah Teslimatı 09:00 - 13:00 250 TL 49.90 TL
Öğle Teslimatı 13:00 - 17:00 250 TL 49.90 TL
Akşam Teslimatı 17:00 - 22:30 250 TL 49.90 TL

İstanbul dışına sevkiyatımız yoktur

Teslimat personeline bahşiş vermeli miyim?
 
Bahşiş verme zorunluluğunda olmasanız da, tarafınıza iyi bir hizmet sunulduğunu düşünüyorsanız cüzi bir bahşiş verebilirsiniz. Tazemasa personelinin hiçbir koşul altında bahşiş ısrarında bulunmasına müsaade edilmemektedir. Herhangi bir yorum veya öneride bulunmak isterseniz, tazedestek@tazemasa.com adresinden müşteri hizmetlerimizle temasa geçmenizi rica ederiz.Görüşleriniz bizim için oldukça önemlidir. 
 
Teslimat anında evde değilsem ne yapmam gerekir?
 
Planlanan teslimat saatinde evde olamayacağınızı düşünüyorsanız veya teslimatınızı kaçırırsanız, lütfen 0216-461 0016 numaralı telefondan Tazemasa Müşteri Hizmetlerini arayınız.
Seçtiğiniz zaman aralığında evde değilseniz, aynı gün içerisinde teslimatınızı gerçekleştirmek için gerekli tüm çaba tarafımızca sarf edilir (20 TL oranında yeniden teslimat ücreti uygulanır). Aynı gün içerisinde siparişiniz teslim edilemezse, siparişinizdeki çabuk bozulabilir nitelikteki ürünler için, söz konusu ürünlerin toplam fiyatının %100' ü oranında yeniden depolama ücreti, ambalajlı ürünler için toplam fiyatın %25'i oranında bir ücret ve diğer ürünler için toplam fiyatın %50'si oranında bir ücret tarafınızdan talep edilecektir. 
Siparişinizi daima doğrudan size ulaştırmak için çabalıyoruz. Binanızda çalışmakta olan bir kapıcı varsa, siparişi sizin adına teslim alması için kendisini yetkilendirebilirsiniz. İkinci siparişinizden sonra ise teslimat saatinde evde olmamanıza karşı siparişinizi alması için komşularınızdan birini seçmenizi öneriyoruz. Komşunuzun dikkat etmesi gereken tek püf noktası, çabuk bozulabilir ürünleri serin bir ortamda muhafaza etmektir. 
 
Siparişimde neden bu kadar çok kutu var?
 
Tazemasa, gıdalar için en ideal ortamı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Paketlediğimiz her siparişte gıdalarınızı korumaya ve gezegenimize mümkün olduğunca az zarar vermeye özen gösteriyoruz. Farklı reyonlara ait ürünleri tek bir kutuda toplayarak, karton kullanımını %55'e kadar azaltıyor ve tasarruf ediyoruz. 
Bir kutudaki ürünlerin sayısı, belirli bir reyondan verilen siparişteki ürün sayısı ile doğrudan ilişkilidir.  Bazen de verdiğiniz sipariş doğrultusunda kutuda yalnızca birkaç ürün temin edilebilir. Bu nedenle tarafınıza verdiğimiz sıkıntı için şimdiden özür diler, kutuların geri dönüşümünü sağlamanızı veya bir sonraki sevkiyatta bize iade etmenizi öneririz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Üyelik  
Nasıl Alışveriş Yapabilirim?  
Hesap Bilgileri  
Arkadaşlarımı nasıl davet edebilirim ?  
Parapuan Nedir?  
Nasıl Parapuan Kazanırım? 
Parapuan'ları nereden kontrol edebilirim? 
Parapuan'ları nasıl kullanabilirim? 
Parapuan'larım ne kadar süre için geçerlidir? 
Siparişimdeki Sorunlar 
Sipariş Değişikliği 
Siparişimi değiştirme veya iptal etme şansım var mı? 
Bugün İçin Planlanan Siparişler 
Dağıtım Bölgeleri, Zamanları ve Diğer Sorular 
Teslimata Yönelik Sorular 
Bez Çanta/Poşet Kullanımı ve Ücretlendirmesi nedir? 
Ödeme ve Faturalandırma 
Yemek Kartları ile Ödeme 
Diğer Merak Ettikleriniz 
Ürün Talepleri 
Güvenlik ve Gizlilik 
İş Olanakları ve Kurumsal Bilgiler 
İnternet Sitesi Hatası / Teknik Hatalar 
Faaliyetlerimiz Nelerdir? 

 

Sık Sorulan Sorular sayfamızda cevabını bulamadığınız sorularınız için İletişim Formu ile bizimle temasa geçebilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR