Teslimat süremde evde olamayacağım. Siparişimi biraz daha erken/daha geç teslim etme şansınız var mı?
Üzgünüz ancak teslimat gününde süre ile ilgili değişiklik yapamıyoruz. Beklenmedik durumların yaşanabileceğinin de farkındayız, dolayısıyla 0216-461 0016 numaralı telefondan Müşteri Hizmetleri ekibimizi arayarak, uygun teslimat süreleri çerçevesinde talebinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Bugünün teslimatını almak için evde olamayacağım. Bu yüzden de siparişimi iptal etmek istiyorum.
Siparişiniz gece süresince hazırlandığı için, seçmiş olduğunuz ürünler çoktan paketlenmiş, teslimata hazır beklemektedir. Bugün teslimatı almazsanız, çabuk bozulabilir nitelikteki ürünleri atmak, kutu ve teneke içerisindeki ürünleri ise yeniden depolamak zorunda kalacağız. İadesi yapılan ürünler için tarafınıza yeniden depolama ücretinin yansıtılacağını unutmayınız. Ayrıca, ürünlerin tazeliği sürdürebilmek adına, teslimatı bir sonraki gün yapacak şekilde ürünleri bekletemiyoruz. Eğer bizi ararsanız, veya servis@tazemasa.com adresine e-posta gönderirseniz alternatif bir teslimat tarihi belirlemek için elimizden geleni yaparız. 

Siparişimi değiştirme veya iptal etme şansım var mı?
Siparişinizi onaylamanız için tarafınıza gönderdiğimiz e-postada belirtilen işlem kapanma süresine kadar, herhangi bir zamanda siparişinizi değiştirebilir, yeniden programlayabilir veya iptal edebilirsiniz. İptal için lütfen servis@tazemasa.com adresine e-posta gönderiniz.

Teslimat süreleri ve farklı bölgeler için son teslim süreleri değişiklik gösterebilir. İptal ettiğiniz bir siparişin ücretlendirilmesinden sakınmak için, iptal talebinizi son işlem tarihinden önce almamız gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Sık Sorulan Sorular sayfamızda cevabını bulamadığınız sorularınız için İletişim Formu ile bizimle temasa geçebilirsiniz.