Çiğ Süt (1 litre) Aysun The Sütçü
Çiğ Süt (1 litre) Aysun The Sütçü

Çiğ Süt (1 litre) aysun the sütçü

*Çiğ sütlerde skt 2 gün olup en geç 2.gününde müşterilere teslimat yapılmaktadır. (Son tüketim tarihi teslimat günü ile aynı olanlar da teslim edilebilmektedir)

Çiğ Süt Ne Kadar Kaynatılmalı?

Çiğ sütü satın aldıktan sonra tüketmek için kaynatma işleminden geçirmek gereklidir. Kaynayan sütteki zararlı mikroplar kırılır ve tüketime uygun hale gelir. Doktorlar çiğ sütün kaynatılmadan tüketilmemesini defalarca vurgulamaktadır. Kaynatma işleminde ise dakikaya dikkat etmeniz iyi olacaktır. Çünkü çok fazla kaynayan sütün içindeki besin değeri kaynama işlemiyle beraber kaybolacaktır. Ayrıca çok fazla ısınan sütün yanması da sütün tadını değiştirip zararlı hale getirebilir. Bu nedenle sütü tencerede veya büyük bir cezvede kaynatırken 10 dakika kaynaması ideal bir süre olacaktır.

Sütü kaynatırken dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da ateşin şiddeti olacaktır. Süt kaynatma esnasında kısık ateş kullanmanız her zaman daha sağlıklı olacaktır. Sütün sarmaması ve yanmaması için 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmanızı tavsiye edeceğiz.

 

Çiğ Süt Kaç Gün Dayanır?

 

Gıdaları taze tüketmek en sağlıklı tüketim şekillerinden biridir. Çiğ sütü de taze haliyle ve kısa sürede tüketmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır. Alınan çiğ sütü kaynattıktan sonra 3 gün içinde tüketmeye çalışın. Eğer buzdolabında muhafaza ederseniz bu süt size 3 gün yetecektir. Oda sıcaklığında ise bakteri üremeye başlar ve süt bozulmaya çok uygun hale gelir.

Üreticimiz Aysun hanım’ın önerisi ve açıklamasını paylaşıyoruz;

 

Çiğ sütü isteseniz de bozamazsınız,yaşayan bir hammadde olduğu için sürekli bir dönüşüm halindedir ve ısıya-harekete bağlı olarak daima dönüşür.Tadım yaptığınız sürece süt size olmak istediğini daima söyler.

Ya bal gibi tatlıdır;lıkır lıkır içmelisiniz

Ya şekeri çok vurmaz -yine de bir amacı vardır;bir muhallebi bir beşamel sos ya da çorba yapmak iyi fikirdir

Ya tadı dönmeye başlamıştır-bilirsiniz kaynayınca kesilmez ;hemen yoğurt/kefir mayalamanız gerekir

Ya da bilirsiniz-artık ekşimiştir,pişirince kesilecektir;işte bu formda da lor peyniri yaparak devam etmek gerekir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR