Lavanta Balı (385 gr) Kocamaar Çiftliği

Fiyat : 58,00 TL(KDV Dahil)

İç Güney Ege'nin lavantalarla kaplı yükseklerinden, sürdürülebilir arıcılık yöntemiyle elde edilen bu mis kokulu lavanta balımız, kendine has kokusu ve aromatik özellikleriyle öne çıkar. Haziran ayında lavanta çiçeklerinin açtığı kısa bir süre içinde bal arıları tarafından üretilir. Lavantaların çiçeklenmesi bittiğinde diğer çiçek nektarlarının bu balla karışmasını engellemek için ürün kovandan alınır. Böylece lavanta balının tek çiçek balı yani monoflora bal özelliğinde olması sağlanır.

 Lavanta Balı polen içeriği yüksek bir çiçek balı türü olduğu için kesildikten belli bir süre sonra krema kıvamını alabilir. Bu olduğunda balınızı ısıtmadan krema haliyle tüketmek hem daha keyifli, hem de sağlık açısından daha zengin bir bal deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

Donma yani kristalleşme, Çiçek ballarının sahip oldukları polen içeriğinden dolayı , bu  polenciklerin zaman içerisinde ısı değişikliklerinin de etkisi ile kendilerini korumaya almak üzere balın doğal içeriğindeki şekerleri etrafında toplaması ile gerçekleşir.
Kristalleşme-Donma olayı çiçek balının cinsine göre 2-3 hafta ile 1 seneye kadar sürebilen zaman aralığında gerçekleşebilir. Bu durum çiçek balının yaşadığını gösteren çok önemli bir değişimdir. Donan yada kristalleşen çiçek balları doğal yani gerçek baldır. Aşırı ısıtılmış, pastorize edilmiş ve filitrelenmiş çiçek balları kolay kolay kristalleşmezler. Salgı balları sınıfına giren ballar ise donmazlar(örnek olarak çam balı ve meşe balı.)